W ostatnich latach bardzo dużą popularność nie tylko w Polsce, ale i na świecie zdobyły seriale amerykańskie. Powstaje ich coraz więcej oraz posiadają coraz większe budżety, co sprawia, że niejednokrotnie sposób ich realizacji i rozmach są na poziomie filmów kinowych. Pierwszym serialem, który zyskał w Polsce naprawdę dużą popularność było Z archiwum X. Prawdziwy boom na seriale zaczął się jednak po premierze Prison Break - serialu opowiadającego losy człowieka, który świadomie dostał się do więzienia w celu uwolnienia swojego niesłusznie skazanego na wyrok śmierci brata. W późniejszym czasie polskie telewizje kupiły więcej licencji na produkcje takie jak Heroes, Lost, Supernatural i produkcje mniej znane jak detektyw Monk czy Chuck.

Obecnie większość seriali dostępna jest do obejrzenia w Internecie. Wybór produkcji jest tak obszerny, że każdy znajdzie coś dla siebie. Cechą charakterystyczną nowej fali seriali jest to, że są poświęcone wąskiej tematyce np. Breaking Bad czy Narcos, które skupiają się na świecie handlarzy narkotyków czy Dr House opowiadający perypetie zdolnego lekarza z problemami. Innymi popularnymi serialami jest Gra o tron skupiająca się na walce o tytułowy tron pomiędzy różnymi rodami czy Wikingowie opowiadający losy skandynawskich barbarzyńców. Jeżeli szukasz serialu o tematyce prawniczej – nie ma problemu – Suits z pewnością trafi w twoje gusta. Podobnie jest z serialem House of Cards w którym jedną z głównych rol odgrywa uznany aktor filmowy Kevin Spacey, a sam serial opowiada o cieniach amerykańskiej polityki. Nie brakuje seriali traktujących o seryjnych mordercach (Dexter) czy hakerach (Mr. Robot). W 2016 roku premierę miał serial science-fiction Westworld z udziałem Anthony’ego Hopkinsa, traktujący o stworzonym przez ludzi nowoczesnym parku rozrywki z humanoidalnymi robotami. Emitowany jest nawet serial, którego akcja toczy się w Gotham – mieście strzeżonym przez Batmana. Twórcy wykupili prawa do poszczególnych postaci, także podziwiać możemy młodego Bruce’a Wayne i późniejszego kapitana policji Jima Gordona. Serial w wielu miejscach nawiązuje do komiksu o człowieku nietoperzu, puszczając oczko w kierunku jego fanów, ale także jako odrębna historia stanowiąc ciekawą opowieść.

Produkcji serialowych mniejszych i większych jest tak wiele, że nie sposób wszystkich wymienić. Serial z dużą oglądalnością otrzymuje od producenta kolejny sezon, przez co wiele produkcji wpada w martwe koło, gubiąc po drodze główny wątek i fabułę. Nie wszyscy twórcy podążają jednak tym schematem. Przykładem są autorzy Breaking Bad, którzy zakończyli serial w 5 sezonach, tworząc spójną, zamkniętą historię. Obecnie emitowany jest prequel Breaking Bad pod nazwą Better Call Saul, który opowiada losy charyzmatycznego prawnika Saula Goodmana, którego poznaliśmy w Breaking Bad.


Kategorie