Motor to inne określenie silnika, dlatego pod pojęciem motoryzacji rozumiemy wszystkie urządzenia, które swoją zasadę działania opierają na silniku spalinowym. Z motoryzacją kojarzymy przede wszystkim pojazdy takie jak samochody i motocykle i to właśnie na tych dwóch kategoriach skupiać będziemy swoją uwagę jeżeli chodzi o tapety na telefon przez nas publikowane.

Przed wynalezieniem silnika parowego ludzie do transportu wykorzystywali zwierzęta. W Europie były to przede wszystkim konie, które umożliwiały przemieszczanie się zarówno samemu jeźdźcowi dosiadającemu konia, jak też pasażerom i towarom przewożonym w zaprzęgu konnym np. na wozie. Moc silnika w układzie SI (system international) wyrażana jest w watach, ale we wcześniejszym układzie MKS (metr, kilogram, sekunda) były to konie mechaniczne, co jest symbolicznym nawiązaniem do przeszłości.

Pojawienie się silnika parowego, a później nowocześniejszych silników spalinowych i odrzutowych całkowicie zrewolucjonizowało świat w jakim obecnie żyjemy. Cała wymiana handlowa pomiędzy poszczególnymi krajami odbywa się transportem morskim, lotniczym, kolejowym i ostatecznie drogowym, co zawdzięczamy właśnie rozwojowi motoryzacji. Dobrobyt w jakim żyjemy osiagnęliśmy zastępując pracę ludzkich i zwierzęcych mięśni pracą silników, które są znacznie bardziej wydajne. To dzięki nim mamy tanie towary w sklepach znajdujących się blisko domu, a świat jest na wyciągnięcie ręki. Niewiele osób wie, że najmocniejsze silniki na świecie wykorzystywane są w wielkich statkach transportowych. Kontenerowiec Emma Maersk waży prawie 180 tysięcy ton, a jego prędkość to ok. 60km/h. Silnik potrzebny do osiągnięcia takich rezultatów waży 2300 ton, a jego moc to 109 tysięcy koni mechanicznych.

Powody wymienione powyżej sprawiły, że motoryzacja jest bardzo cenioną dziedziną nauki. Wiedza dotycząca motoryzacji jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i cały czas rozwijana. Wielu pasjonatów motoryzacji zaraziło się pasją od swoich rodziców. Wykorzystanie pracy silnika poza tym, że ma bardzo praktyczne zastosowanie (np. w fabrykach, w samochodach, w agregatach prądotwórczych) dostarcza także wiele frajdy.

Fani motoryzacji są zróżnicowani pod kątem powodów dla których interesują się właśnie tą dziedziną. Jednych kręci majsterkowanie i dłubanie przy samochodach, inni fascynują się pięknym nadwoziem i tuningiem wizualnym, jeszcze inni uwielbiają pojazdy zabytkowe i związaną z nimi otoczkę np. wykorzystania w popularnym filmie sprzed lat. Najwięcej jest jednak motomaniaków, których rajcują piekielnie szybkie i piekielnie drogie sportowe samochody wyposażone w silniki o dużej pojemności i ogromnej mocy. Współczesne samochody to bardzo złożone systemy, nafaszerowane elektroniką, która wspomaga jazdę np. poprzez regulację twardości zawieszenia i charakterystyki amortyzatorów w trakcie jazdy, sprawiając, że samochód świetnie trzyma się drogi w zakrętach, ale jest wygodny także w trakcie jazdy po nieco nierównej drodze.

Elektronika wpływa pozytywnie na komfort jazdy i bezpieczeństwo, ale w motoryzacji sportowej liczą się przede wszystkim parametry silnika. Systemy wspomagające czy pakiety komfortu są w samochodach rajdowych lub bolidach formuły pierwszej ograniczone do minimum, a największą rolę odgrywa konstrukcja silnika, samochodu i umiejętności kierowcy. Branża motoryzacyjna jest jedną z bardziej wartościowych na świecie, ponieważ oprócz tego, że produkuje pojazdy dla przeciętnego konsumenta, znajduje zastosowanie w wielu innych branżach takich jak przemysł ciężki, w którego skład wchodzi przemysł zbrojeniowy oraz przemysł lotniczy.


Kategorie