Gry komputerowe towarzyszą nam od 1947 roku. Pierwsze gry były proste i nie miały nic wspólnego z komercją, nie tworzono ich po to, aby zarobić. Były tworzone przez pasjonatów, przede wszystkim przez studentów uczelni wyższych. Pierwszą naprawdę popularną grą komputerową, która wzbudziła szerokie zainteresowanie był Pong, czyli symulator gry w tenisa stołowego. Umożliwiała ona rozgrywkę dwóm graczom. Każdy z nich poruszał pionową kreską w płaszczyźnie pionowej, a celem było takie odbicie kulki, by przeciwnik nie zdołał jej odbić. Zaczęły powstawać pierwsze automaty do gier, a w późniejszym czasie spopularyzowały się konsole możliwe do podłączenia do telewizora oraz gry tworzone na platformę PC. Przełomem w popularności gier stała się obsługa grafiki trójwymiarowej oraz możliwość gry sieciowej.

Obecnie rynek gier komputerowych na świecie jest wart ok. 91,5mld dolarów. Legendarnym studiem i rekordzistą pod względem zarobków jest Blizzard Entertainment odpowiedzialny za serie takie jak Diablo, Starcraft, Warcraft czy World of Warcraft.

Gatunków gier komputerowych jest wiele, a każda z nich ma swoją rzeszę wielbicieli. W kategorii tzw. strzelanek najbardziej znane to Counter-Strike, Half-Life, Battlefield, Call of Duty, Unreal Tournament. W grach tego typu liczy się przede wszystkim wprawa w posługiwaniu myszką i zręczność. W ostatnich latach dużą popularność zdobyła sieciowa strzelanka World of Tanks w której rywalizują pomiędzy sobą gracze sterujący czołgami.

Popularne gry strategiczne to seria Starcraft, Warcraft czy Civilization, Shogun Total War. Każda z nich polega na takim rozwijaniu swojej armii, aby zrównać z ziemią armię przeciwnika.

Innym popularnym gatunkiem jest RPG (z ang. role playing game), która polega na wcieleniu się w rolę określonego bohatera i przeżywaniu przygody, podczas której rozwijamy naszą postać, zdobywamy cenne przedmioty, nawiązujemy relacje itp. Do popularnych gier RPG zaliczyć należy serię Baldurs Gate, Gothic, Elder Scrolls czy Wiedźmin.

Bezpośrednio z gatunku RPG wyrosła kategoria gier MMORPG (massive multiplayer role playing game), czyli gra w której rozwijamy swoją postać i rywalizujemy z innymi graczami za pośrednictwem Internetu. Najbardziej kasową grą w historii jest World of Warcraft zaliczony właśnie do tej kategorii. Inne popularne gry z tej kategorii to Lineage, Guild Wars 2, Aion, Tibia, MU Online, Silkroad Online, KAL Online, czy Metin.

Od początku dużą popularnością cieszyły się gry wyścigowe, a przodują tutaj serie takie jak Need for speed, Colin McRae, Test Drive i wiele innych. Dodatkowym smaczkiem jest możliwość obsługi gier tego typu nie za pomocą klawiatury, ale za pomocą kierownicy i pedałów.

Gry sportowe trafiają nawet do ludzi, którzy generalnie nie przepadają za grami komputerowymi. Dostępnych jest wiele tytułów w zależności od dyscypliny sportowej, którą symulują. Dwie najbardziej popularne gry w tematyce piłki nożnej to seria FIFA oraz Pro Evolution Soccer. Istnieją także gry symulujące hokej na lodzie, golf, billard, boks, MMA, tenis ziemny, koszykówkę i wiele wiele innych dyscyplin.

Dużą popularnością cieszą się także bijatyki, w których dwóch graczy rywalizuje ze sobą na śmierć i życie. Najbardziej popularne gry z tego gatunku występują na konsole do gier i automaty, a wymienić należy serie takie jak Tekken, Mortal Kombat, Street Fighter, Soul Calibur. Największą frajdę gry tego gatunku sprawiają używając do kontroli postaci joysticka lub gamepada.


Kategorie