Bajki najczęściej utożsamiane są z filmami dla dzieci, czyli krótką animowaną historią, która niesie ze sobą jakąś uniwersalną naukę, posiada morał. Bajka w istocie jest gatunkiem literackim w którym bardzo często występują zwierzęta lub przedmioty przejawiające ludzkie cechy. Bajka posiada morał, który najczęściej znajduje się na końcu, ale może też zostać umieszczony na początku bajki. Morał nie zawsze przedstawiony jest wprost, czasami trzeba doszukiwać się go między wierszami, a w nierzadko jest tak, że bajka nie posiada jednego morału, lecz zawiera ich wiele. Bajki najczęściej pisane są żartobliwym językiem i często występują w nich zjawiska magiczne, aby uczynić je ciekawszymi dla dzieci.

Jak widać definicja bajki jako gatunku literackiego niczym nie różni się od definicji bajki jako gatunku filmowego. Bajki występują jako krótkie serie telewizyjne, ale czasami również jako pełnometrażowe filmy kinowe lub do sprzedaży na nośnikach takich jak DVD czy Blu-ray. Najsłynniejszymi studiem tworzącym bajki klasyczną techniką animacji poklatkowej jest The Walt Disney Company. Odpowiada za tytuły takie jak Król Lew, Pocahontas, Tarzan, Myszka Miki, Mulan, Atlantyda, Mała Syrenka, Aladyn, Bambi, Leroy i Stitch, Zakochany Kundel i wiele wiele więcej.

Obecnie trendem w produkcji bajek dla dzieci jest ich wytwarzanie techniką animacji trójwymiarowej. Pierwszą animacją tego typu było Toy Story z 1995 roku, autorstwa studia Pixxar. Bajka opowiadająca historię życia zabawek pod nieobecność ich właściciela szybko zyskała na popularności i rozpoczęła nową erę w kinie skierowanym do najmłodszych. W późniejszych latach sam Pixxar wszedł w skład wytwórni Walta Disneya. Inną hitową animacja był stworzony przez DreamWorks Shrek. Animacja swój sukces zawdzięcza humorowi skierowanemu zarówno w kierunku dorosłych jak i w kierunku dzieci, także nikt po seansie kinowym nie był niezadowolony. Powstały łącznie 4 części Shreka i wciąż ma on dużą siłę marketingową, dlatego możemy być pewni, że niebawem powstaną także i kolejne części reklamowane jako wielki powrót Shreka. Shrek zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce posiadał bardzo mocny zestaw aktorów odpowiedzialnych za dubbing, co również przyczyniło się do sukcesu serii.

Obecnie każdego roku do kin wchodzą nowe bajki wyprodukowane techniką animacji trójwymiarowej, a głównym ich producentem są Stany Zjednoczone. Po Toy Story i Shreku powstało wiele świetnych tytułów takich jak Epoka lodowcowa, Madagaskar, Jak wytresować smoka, Potwory i Spółka czy Wall-E – nie sposób wymienić ich wszystkich. Wydaje się, że nie ma już powrotu do tradycyjnych bajek tworzonych przez rysowników, choć wciąż biorą oni udział przy produkcjach 3d, tworząc concept arty. To co ma zostać stworzone na komputerze, musi zostać wcześniej zaprojektowane na kartce papieru.


Kategorie