Toriko to licząca 147 odcinków seria TV emitowana w japońskiej telewizji w latach 2011-2014, stworzona przez studio Toei Animation. Powstały także cztery filmy związane z Toriko. Produkcje te oparte są na mandze autorstwa Mitsutoshi’ego Shimabukuro, która wydawana była od 2008 do 2016 roku.

Fabuła Toriko jest dość ciekawa, a już na pewno bardzo nietypowa. Skupia się na postaci tytułowego Toriko oraz jego towarzysza Komatsu. Mężczyźni jeżdżą po świecie i przyjmują zlecenia. Specjalizują się w łowieniu bardzo trudnych do zdobycia składników kulinarnych, wliczając w to dziką zwierzynę. Trzeba bowiem wiedzieć, że w świecie w którym rozgrywa się akcja Toriko jedzenie jest bardzo ważne zarówno jeśli chodzi o smak jak i o wygląd. Właściciele ekskluzywnych restauracji oraz różnej maści zamożni smakosze wynajmują łowców takich jak Toriko by uświetnić menu swoich lokali lub po prostu do przyrządzenia wykwintnego posiłku. Oprócz wykonywania pracy Toriko ma także własny cel, który systematycznie realizuje. Jest nim stworzenie własnego pełnowartościowego specjalnego posiłku do którego zgromadzić musi trudne do zdobycia składniki.

Niektórym trudno uwierzyć, że anime o takej fabule zdobyło tak dużą popularność, ale anime niesie ze sobą uniwersalne wartości takie jak wiele innych tytułów, czyli realizacja własnego marzenia. Nie brakuje tu ciekawych walk ze zwierzętami. Jedne z nich są bardzo szybkie i zwinne, inne są bardzo odporne i silne. Trzeba użyć sprytu by je przechtrzyć i schwytać. Warto wspomnieć, że w świecie Toriko tylko 30% procent powierzchni planety jest zamieszkała przez cywilizowanych ludzi. Przeciętni obywatele nie wyjeżdżają poza miasto, ponieważ pozostałe 70% planety zdominowane jest przez zwierzęta o niesamowitej sile z którą mierzyć mogą się tylko wyspecjalizowani łowcy.


Kategorie