Pokemon to seria, której nikomu przestawiać nie trzeba. Premierę jako animowany serial telewizyjny miała w Japonii w 1997 roku, a w Polsce w roku 2000.

Fabuła skupia się na młodym chłopcu Ashu Ketchumie, którego ambicją jest zostanie najlepszym trenerem pomenonów na świecie. Pokemony to wolne stworzenia obdarzone różnymi nietypowymi, magicznymi zdolnościami. Można schwytać je jednak w specjalną pułapkę zwaną Pokeballem i spróbować oswoić, a nawet się z nimi zaprzyjaźnić.

Najbardziej znanym i charakterystycznym pokemonem serii jest Pikachu, który jest szybki i włada elektrycznością. Innymi słynnymi pokemonami są Snorlax, Bulbasaur, Charmander, Squirtle, Diglett czy Psyduck. Każdy pokemon może ewoluować na następny poziom zyskując nowe moce. Pokemony posługują się różnymi żywiołami, przez co mogą się wzajemnie kontrować. Pokemon słaby w starciu z jednym pokemonem, może okazać się potężny w starciu z innym.

Pokemon to przede wszystkim seria telewizyjna, w której jesteśmy świadkami wędrówki wspomnianego wcześniej Asha oraz jego towarzyszy: upartej dziewczyny Misty oraz przyjaznego młodzieńca Brock'a, który specjalizuje się w pokemonach kamiennych. Wątek humorystyczny stanowi drużyna R, która pojawia się w niemal każdym odcinku, a jej celem jest kradzież pokemonów. W skład drużyny R wchodzą: Jessie, James oraz posługujący się ludzką mową pokemon Meowth, przypominający kota. Jest on mózgiem drużyny, która obmyśla niecne plany. Drużyna R za każdym razem zostaje przechytrzona i musi knuć swoje spiski od nowa. Są stosunkowo niegroźni.

Pokemon to potężna marka. Oprócz serii TV powstało także wiele pełnometrażowych filmów kinowych. Pokemony obecne są jako figurki, nadruki na koszulkach, zeszytach, kubkach, jako karty do gry i w wielu innych miejscach. Popularne były i nadal są także gry komputerowe w której gracz wciela się w rolę trenera pokemonów.


Kategorie