One-Punch Man to anime składające się z 12 odcinków, emitowana w japońskiej telewizji w 2015 roku. Pierwowzorem jest japoński komiks internetowy wydawany po dzień dzisiejszy. Autorem pierwowzoru jest internauta o pseudonimie ONE, natomiast artystą odpowiedzialnym za anime Yusuke Murata.

Fabuła tego tytułu traktuje o fikcyjnym mieście gnębionym przez potwory. Kiedy wydaje się, że wszystko jest już stracone i nikt nie może czuć się bezpieczny, z ratunkiem przybywa łysy, niezbyt urodziwy jegomość imieniem Oto Saitama. Ratowanie świata jest dla niego hobby, dlatego pokonuje straszliwego potwora jednym ciosem i wraca do swoich zajęć. Jak nie trudno się domyślić, to właśnie Oto jest tytułowym One-Punch Manem.

Niniejszy tytuł to przede wszystkim ogromny zastrzyk dobrego humoru, ponieważ jest zgrabną parodią przygód superbohaterów. Mamy tutaj spiskujących naukowców, dziwne potwory, organizację zrzeszającą superbohaterów czy media, które kompletnie ignorują Oto, bo nie toczy widowiskowych pojedynków.

To co rzuca się w oczy jako pierwsze jest znakomita kreska i animacja. Podczas gdy cały świat jest odwzorowany z dużą precyzją, główny bohater jest bardzo uproszczony, jego głowa wygląda jak jako z oczami, co ma podkreślić jego przeciętność w oczach ludzi – ukazać jak odbierają go inni. W kluczowych momentach postać nabiera jednak wyrazu. Jest to bez wątpienia ciekawy zabieg, którego w innych seriach anime próżno szukać. Dynamiczne sceny walk również zostały przez animatorów przygotowane z dużą pieczołowitością, nie ma mowy o choćby o jednej klatce narysowanej na bakier.

Jak już wspomniano, One-Punch Man to przede wszystkim duża dawka śmiechu, ale fani podkreślają także świetnie odwzorowanie oryginalnej mangi w anime. Fabuła serii TV wiernie oddaje klimat internetowego komiksu, a ten sam w sobie jest bardzo wciągający. Trudno znaleźć czytelnika, który poprzestałby na jednym tomie.


Kategorie