Gintama to Anime w reżyserii Shinjiego Takamatsu, a później Yoichi’ego Fujity zrealizowane przez studio Sunrise. Emitowane w japońskiej telewizji od 2006 roku po dzień dzisiejszy. Oparte na mandze o tym samym tytule, wydawanej od 2003 roku.

Gintama w tłumaczeniu na język polski oznacza srebrną duszę. Historia traktuje o epoce Edo, podczas której w Japonii dominującą rolę odgrywali samurajowie. Pewnego razu na ziemię z kosmosu przylatują kosmici, którzy wprowadzają zakaz posługiwania się mieczami i wprowadzają cywilizację. Świat w jakim rozgrywa się Gintama jest zatem połączeniem przeszłości i przyszłości – alternatywną rzeczywistością. Już sam ten fakt sprawia, że tytuł ten jest intrygujący. Jeżeli kojarzycie serię gier Cywilizacja lub Empire Earth, to klimat Gintamy wyda wam się znajomy, ponieważ również i tutaj spotkać możemy zarówno ludzi walczących mieczem jak i bronią palną w jednym okresie historycznym.

Jak w każdej produkcji liczącej kilkaset odcinków, nie ma tu jednego wątku, a seria dzieli się na poszczególne epizody (arce), z których każdy traktuje na inny temat i stawia przed naszymi ulubionymi bohaterami nowe wyzwania i nowych przeciwników. Bohaterem w Gintamie jest najemnik Gintoki, który niegdyś był samurajem. Oprócz niego często na ekranie podziwiać możemy Shinpachiego oraz Kagurę, którzy są jego kompanami w podróży. Gintoki, jak to najemnik – podróżuje i realizuje najróżniejsze zadania, które powierzają mu jego zleceniodawcy.

Gintama to zwariowane anime z ikrą i pożądną dawką humoru. Już samo stwierdzenie, że w rządzonej przez kosmitów feudalnej Japonii podziwiamy losy samuraja stającego naprzeciw zmotoryzowanym i wyposażonym w broń palną oponentom brzmi niedorzecznie. Ale taka właśnie jest Gintama i za to fani serii ją kochają. Duża dawka absurdu i dobrego humoru utrzymuje tysiące widzów przed telewizorami i pozwala choć na chwilę oderwać się od realnego świata.


Kategorie