Dragon Ball jakiego znamy z polskiej telewizji składa się z trzech części: Dragon Ball, Dragon Ball Z oraz Dragon Ball GT. Ostatnia wymieniona część została zrealizowana bez współudziału autora mangi Akiry Toriyamy i nie jest uznawana za wchodzącą w skład kanonu. Od 2009 do 2015 roku emitowana była seria Dragon Ball Kai, która w istocie była odświeżoną i nieco skróconą wersją Dagon Ball Z. Od 2015 roku w japońskiej telewizji oglądać możemy serię Dragon Ball Super tworzoną przez studio Toei Animation, odpowiedzialne między innymi za popularne tytuły takie jak One Piece czy Yu-Gi-Oh! Jest to seria opowiadająca nową historię i będąca kontynuacją Dragon Ball Z, a część jej fabuły pokrywa się z filmami kinowymi wyemitowanymi przed laty.

Dragon Ball jest anime, które zdobyło dużą popularność na całym świecie. Hitami anime ostatnich lat są tytuły takie jak Naruto czy One Piece, a twórcy ich mang otwarcie przyznają, że czerpali inspiracje z dzieła Akiry Toriyamy.

Pierwsza część Dragon Ball opowiada historię chłopca imieniem Goku, który nie miał rodziców i został wychowany przez mieszkającego samotnie w lesie dziadka. W późniejszym czasie okazuje się, że chłopiec został wysłany w kapsule kosmicznej na ziemię w obliczu inwazji na planetę Vegeta. Mieszkańcy tej planety byli wojownikami wyspecjalizowanymi w podboju planet, eksterminacji ich mieszkańców, a następnie sprzedawaniu planet pozbawionych mieszkańcom zamożnym kupcom. Kapsuła Goku uległa awarii, dlatego podczas dzieciństwa mocno uderzył się w głowę. Spowodowało to, że zapomniał o przydzielonej mu misji i był dzieckiem bardzo grzecznym i pokojowo nastawionym do ludzi i zwierząt. Goku nie grzeszył inteligencją, lubił dużo jeść, ale był przy tym nad wyraz energiczny i silny. Po śmierci dziadka wyruszył w podróż po świecie. Podczas podróży spotkał wielu przyjaciół i wrogów, dowiedział się także o istnieniu tytułowych smoczych kul, których było siedem, a po zebraniu wszystkich w jednym miejscu przybywał smok spełniający życzenia. Pierwsza seria skupia się głównie na wspólnej podróży Goku i Bulmy w poszukiwaniu smoczych kul, treningu u Genialnego Żółwia, udziale w turniejach sztuk walki oraz walce z Armią Czerwonej Wstęgi (ang. Red Ribbon). Seria kończy się pokonaniem Szatana Serduszko (Piccolo).

W Dragon Ball Z na Ziemię przybywa brat Goku, jeden z nielicznych ocalałych sajaninów. Wywiązuje się walka, która ostatecznie doprowadza do przeniesienia się akcji anime na inne planety. Wrogami w drugiej serii Dragon Ball są Raditz, Vegeta, cyborgi doktora Gero, Freezer, Cell (komórczak) i Buu. Seria Dragon Ball GT była w Polsce bardzo popularna wśród dzieci i młodzieży po 2000 roku. Wiele firm wykorzystywało potencjał marki tworząc karty do gier, figurki i inne gadżety.


Kategorie