Death Note, czyli po polsku Notatnik Śmierci to Anime opowiadające historie młodzieńca w którego ręce wpadł zeszyt należący do Shinigami, czyli Boga Śmierci. Każdy czyje imię i nazwisko zostanie wpisane do kajetu umrze na zawał serca, chyba że w ciągu 40 sekund do zeszytu zostanie także wpisana przyczyna zgonu i okoliczności śmierci.

Po początkowych rozterkach moralnych, Light Yagami, bo tak ma na imię główny bohater, widząc jak zgniły i nieuczciwy jest otaczający go świat postanawia naprawić go na własną rękę, stając się oskarżycielem, sędzią i egzekutorem. Wkrótce na trop chłopaka wpadnie uzdolniony policjant, który jego działania postrzega jako zwykłe morderstwa.

Death Note jest ciekawą serią o nietuzinkowej fabule, stawia przed widzami pytania natury moralnej – czy człowiek ma prawo wykonywać wyroki na przestępcach i czy sam nie staje się jednym z nich poprzez dokonywane czyny. Anime ciekawe jest również poprzez fakt przedstawienia odbioru społecznego działań Lighta. Dla jednych jest bohaterem, który wykonuje świetną i potrzebną robotę, dla innych zwykłym zbrodniarzem. Stwarza to przed widzem okazję do analizy socjologicznej zaprezentowanych na ekranie zdarzeń.

Choć Death Note nie jest wolny od niedociągnięć między innymi od strony graficznej, ma wiele plusów w postaci wspomnianej ciekawej i dopracowanej fabuły i znakomitej oprawy muzycznej. Przez wielu fanów anime uważany jest za obowiązkowy tytuł, choć niektórzy zarzucają mu, że nie skłania do filozoficznych przemyśleń w zadowalającym stopniu, zważywszy na potencjał opowiedzianej historii. Jedno jest jednak pewne. Death Note dostarczy niezapomnianych przeżyć wszystkim, którzy traktują tę dziedzinę sztuki jako źródło rozrywki.


Kategorie