Bleach to anime powstałe na bazie mangi autorstwa Tite Kubo. Fabuła zawiera też pewne epizody dodane – nieobecne w mandze. Charakterystyczne dla Bleacha jest duże skupienie na scenach walki, które są dynamiczne z często zmieniającym się ustawieniem kamery, która uchwyca akcje z różnych perspektyw i pod różnym kątem, co nadaje walkom dynamikę. Seria emitowana była w latach 2004-2012 i obecnie ma status zawieszonej, ale główny przeciwnik został pokonany, więc serię równie dobrze można uznać za ukończoną, nie została ucięta w trakcie trwania akcji.

Bleach opowiada historię nastolatka w wieku ok. 16 lat Ichigo Kurosakiego, który przypadkowo staje się zastępczym Shinigami, czyli strażnikiem likwidującym tzw. pustych, czyli dusze, które nie zaznały spokoju po śmierci. Od tej pory Ichigo żyje w dwóch światach: w świecie realnym oraz w królestwie Shinigami Soul Society. Chłopak uczęszcza na co dzień do publicznej szkoły i okazuje się, że jego koledzy z klasy również wykazują pewne zdolności duchowe. Są to Uryu Ishida, który okazuje się być Quincy, Yasutora Sado o sile równej pustym i Orihime Inoue, która przejawia zdolności ochronne i lecznicze.

Pierwszy raz Ichigo znajduje się w Soul Society po wyruszeniu na akcję ratunkową Rukii, która została skazana na karę śmierci za naruszenie praw w świecie ludzi. Ichigo dowiaduje się o Soul Society coraz więcej i staje się coraz silniejszy, odgrywając ostatecznie decydującą rolę i pokonując w pojedynku ostatecznego wroga Aizena.


Kategorie