Dla wielu osób niezwiązanych z tematem, Anime to po prostu japońskie bajki lub w najlepszym przypadku japońskie kreskówki. Anime samo w sobie nie jest żadnym gatunkiem, lecz sztuką animacji, kwestią technicznego zaprezentowania odbiorcy określonej historii. Tak jak filmy podzielić możemy na filmy akcji, historyczne czy przygodowe, tak anime dzieli się na wiele różnych gatunków, które charakteryzują się określonym schematem bądź tematyką. Najbardziej popularnym w Polsce gatunkiem anime jest shōnen, ponieważ był on najczęściej emitowany w polskich telewizjach i najbardziej kojarzy się właśnie z bajkami, ponieważ jest skierowany do młodych chłopców. Do najbardziej popularnych serii w tym gatunku należą Dragon Ball, Naruto, One Piece oraz Bleach. Wszystkie powyższe produkcje charakteryzują się podobnym schematem. Opowiadają losy bohatera, który nie grzeszy inteligencją, lubi dużo jeść, przyjaciele są dla niego najważniejsi i z biegiem czasu staje się coraz silniejszy, zażegnując niebezpieczeństwa czychające na zwykłych ludzi.

Istnieją jednak także gatunki anime skierowane do osób dorosłych – zarówno przez swoje zabarwienie erotyczne jak i ze względu na treść prezentowanej historii, wymagającej określonej dojrzałości emocjonalnej odbiorcy. Na filmwebie znaleźć można ranking produkcji Anime. Na pierwszym miejscu znajduje się Grobowiec Świetlików, opowiadający historię rodzeństwa walczącego o przetrwanie w pogrążonej w II Wojnie Światowej Japonii. Nie jest to naiwne kino ograniczające się do prostej historii, lecz przedstawienie bezsensu wojny i ludzkich zachowań w czasach okrucieństwa i głodu. Fabuła nie ustępuje w niczym filmom z udziałem aktorów, a różni je tylko technika realizacji, która niesie ze sobą pewne ograniczenia, ale i stwarza nowe możliwości zobrazowania wizji reżysera. Inną produkcją z gatunku anime jest Ruchomy zamek Hauru z boxoffice na poziomie 235 milionów dolarów.

Produkcją wpisującą się w postrzeganie Anime jako bajek dla dzieci jest z pewnością seria Pokemon, która przyniosła różnym ludziom miliardy dolarów zysku, wliczając w to serie TV, filmy kinowe, sprzedaż płyt DVD, gry wideo, figurki, karty do gry i sprzedaż praw do marki. O potencjale i sile znaku towarowego Pokemon może świadczyć chociażby nagły wzrost giełdowych akcji firmy Nintendo (mocno związanej z produkcją gier o pokemonach na przenośne konsole) po premierze gry Pokemon GO, mimo że nie miała ona z jej produkcją nic wspólnego. Można wysnuć tezę, że duża popularność tytułów skierowanych do dzieci, wchodzących w skład anime jest dla tej dziedziny sztuki szkodliwe wizerunkowo, ale jest to bardzo subiektywna kwestia i temat na odrębną dyskusję.

Na naszej stronie znajdziecie tapety na telefon z kategorii Anime obejmujące przede wszystkim znane i lubiane serie, ale staramy się publikować także poszczególne tapety z niszowych serii.


Kategorie